Hrvatski Dom Split
Hrvatski Dom Split

SIMC

GITARA
Split International Music Competition
22. veljače - 2. ožujka 2025.
Uvod
Program
Žiri
Nagrade
Prijava
gitara
28.2. - 03.03.2025. 
Rok za prijavu: 31. siječnja 2025. 

Split International Music Competition (SIMC) predstavlja platformu za mlade glazbenike iz cijelog svijeta, pružajući im priliku pokazati svoj talent, steći vrijedno iskustvo i ostvariti međunarodne kontakte. Natjecanje se održava u prekrasnom gradu Splitu, poznatom po svojoj bogatoj glazbenoj tradiciji i kulturnoj baštini.

Natjecanje je otvoreno za izvođače svih nacionalnosti do 32 godine, a obuhvaća nekoliko kategorija, uključujući klavir, glas, gitaru i saksofon. Sudionici će imati priliku nastupiti pred istaknutim članovima žirija koji su priznati stručnjaci u svom polju, te osvojiti atraktivne nagrade.

Uz natjecateljski dio, SIMC nudi i mogućnost sudjelovanja u masterclassovima, koncertima i drugim edukativnim aktivnostima, čime potiče umjetnički razvoj i razmjenu znanja među mladim glazbenicima. Ova manifestacija ne samo da promovira umjetnost, već i okuplja ljubitelje glazbe u jedinstvenom okruženju koje slavi kreativnost i talent.

Pridružite nam se u Splitu i postanite dio ove uzbudljive glazbene priče! Rok za prijavu je 31. siječnja 2025. godine.

Program

PRAVILA:

Natjecanje je otvoreno za gitariste svih nacionalnosti do 32 godine. 

Program mora uključivati skladbe iz najmanje dva različita stilska razdoblja, od kojih jedno djelo mora biti iz razdoblja klasike ili romantizma. 

Nije dozvoljeno ponavljati skladbe iz prethodnih etapa natjecanja. 


PRVA ETAPA

 • Dostavlja se snimka, skladba se ne izvodi uživo

 • 10 do 15 minuta

 • Slobodan izbor programa 


POLUFINALE

 • 10 do 15 minuta 

 • Slobodan izbor programa 


FINALE

 • 25 do 30 minuta 

 • Slobodan izbor programa 


Nije obavezno, ali se preporučuje uključiti barem jedno djelo hrvatskog skladatelja u polufinalu ili finalu. Popis hrvatskih skladatelja može se pronaći ovdje.


Žiri

Zoran Dukić

Hrvatska
Zoran Dukić, rođen 1969. u Zagrebu, jedan je od najistaknutijih klasičnih gitarista našeg vremena. S gitarom se susreo već s šest godina, a danas ostavlja snažan dojam na publiku diljem svijeta kroz svoje nastupe, bilo kao solist ili uz orkestar, u prestižnim koncertnim dvoranama poput Palau de la Música u Barceloni, Carnegie Halla u New Yorku, Concertgebouwa u Amsterdamu i Čajkovskog u Moskvi.


Zoranova karijera doživjela je procvat tijekom natjecateljskih godina (1990.-1997.), kada je osvojio niz natjecanja, uključujući oba natjecanja "Andrés Segovia" u Granadi i Palma de Mallorci – jedini je gitarist kojem je to pošlo za rukom. Osim toga, osvojio je nagrade na natjecanjima posvećenima Fernando Soru, Manuelu Ponceu, Manuelu de Falli i Franciscu Tárregi.

Njegov entuzijazam za poučavanje jednako je impresivan. Od 1997. predaje na Kraljevskom konzervatoriju u Haagu, gdje vodi jednu od najuspješnijih klasa klasične gitare u Europi, a osim toga redovno drži majstorske tečajeve diljem svijeta. Aktivni je izvođač komorne glazbe, suosnivač Europskog gitarističkog kvarteta, Hrvatskog gitarističkog kvarteta te svira u duetu s Aniellom Desiderijem.

Tijekom karijere snimio je brojne albume za izdavačke kuće u Njemačkoj, Španjolskoj, Belgiji, Brazilu i Kanadi, dok od 2011. godine nastupa kao umjetnik za D'Addario.
Pročitaj više

Marco Tamayo

Kuba / Austrija
Marco Tamayo, kubanski gitarist s austrijskim državljanstvom, poznat je kao "Il Re della Chitarra" (Kralj gitare), naslov koji mu je dodijelila talijanska tiskovina L’Stampa. Tamayo je osvojio više od 25 nagrada na međunarodnim natjecanjima, uključujući prestižna natjecanja poput Michele Pittaluga - Città di Alessandria, Andrés Segovia, Leo Brouwer u Havani i Nikita Koshkin u Austriji. Trenutno je profesor klasične gitare na Universität der Künste Berlin (UDK), gdje vodi međunarodno priznatu klasu studenata.

S obzirom na bogatu solističku karijeru, Tamayo redovito nastupa kao član komornih sastava i kao solist s orkestrima diljem svijeta. Nastupao je s orkestrima poput Filharmonije u Torinu, Filharmonije u St. Petersburgu, Havanske filharmonije te Oulu filharmonijskog orkestra, uz eminentne dirigente poput Ennia Morriconea, Justuza Frantza i Hannua Lintua.

Pedagoški se dokazao kao profesor na Sveučilištu u Sydneyu, Mozarteum Sveučilištu u Salzburgu i Akademiji umjetnosti u Gdansku. Njegova knjiga Essential Principles for the Interpretation of the Classical Guitar revolucionirala je pristup podučavanju klasične gitare.

Osim izvođačke i pedagoške karijere, Tamayo je i predsjednik žirija te umjetnički ravnatelj Međunarodnog gitarističkog natjecanja Michele Pittaluga u Italiji. Također je osnivač i direktor Međunarodnog natjecanja i festivala gitare u Klagenfurtu. Tamayo svira na gitari američkog graditelja Stephena Connora.
Pročitaj više

Jorgos Panetsos

Grčka
Jorgos Panetsos, rođen u Ateni, Grčka, istaknuti je klasični gitarist i cijenjeni pedagog. Svoje glazbeno obrazovanje započeo je na Nacionalnom konzervatoriju u Ateni, gdje je studirao kod Andrésa Paleologosa i Thrasa Stavroua. Daljnje studije nastavio je kod Luise Walker na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Beču, gdje je diplomirao s najvišim počastima. Usavršavao se na majstorskim tečajevima kod uglednih gitarista Davida Russella i Oscara Ghiglie u Sieni, gdje je primio prestižni "Diploma di merito".

Tijekom svoje karijere, Panetsos je održao koncerte u gotovo 30 zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države, Kinu, Venezuelu, Španjolsku, Francusku, Njemačku, Italiju, Indiju i Tajland. Kao solist, nastupao je s uglednim orkestrima poput Bečkog komornog orkestra, Orquesta Municipal u Caracasu, Filharmonijskog orkestra Kielce i Slovak Sinfoniette iz Žiline. Surađivao je s renomiranim umjetnicima poput Renéa Kubelika i Claudie Eder, a 1998. nastupio je u Beču s Paulom Badura-Skodom.

Osim koncertne karijere, Panetsos je aktivan kao pedagog na prestižnim ustanovama, uključujući "Music and Arts University of the City of Vienna" i "Konservatorium für Musik und Dramatische Kunst in Wien". Gostujući je predavač na brojnim sveučilištima diljem svijeta, među kojima su Sveučilište u Grazu, Sveučilište Wisconsin, Korejsko nacionalno sveučilište umjetnosti, Centralni konzervatorij u Pekingu i Bangkok University. Također je čest gost i predavač na mnogim međunarodnim glazbenim festivalima.

Panetsos je redoviti član žirija na prestižnim natjecanjima, kao što su natjecanja "Andrés Segovia", "J. K. Mertz", "Mauro Giuliani" i "Kutná Hora Biennal Competition". Osnivač je i umjetnički voditelj poznatog međunarodnog gitarskog festivala "Forum Gitarre Wien", koji se održava u Beču od 1990. godine i ima visok međunarodni ugled.

Njegova predanost glazbenom obrazovanju i umjetničkom razvoju mladih glazbenika čini ga jednim od najvažnijih figura u svijetu klasične gitare.
Pročitaj više

Mislav Režić

Hrvatska
Mislav Režić, jedan od vodećih hrvatskih gitarista, vodi uspješnu međunarodnu karijeru kao solist, komorni glazbenik i pedagog. Rođen 1978. u Splitu, studirao je na Umjetničkoj akademiji u rodnom gradu kod Gorana Listeša, gdje je diplomirao 2001. kao najbolji student svoje generacije. Dalje školovanje nastavio je u Nizozemskoj, gdje je magistrirao na Kraljevskom konzervatoriju u Haagu u klasi Zorana Dukića te na Konzervatoriju u Maastrichtu kod Carla Marchionea. Osvojio je brojne nagrade, uključujući međunarodne nagrade na gitarističkim natjecanjima u Zwolleu (2002.) i Enschedeu (2007.), dok mu je 2003. dodijeljena nagrada Hrvatskog društva glazbenih umjetnika za jednog od najtalentiranijih mladih glazbenika Hrvatske.

Režićev interes za različite glazbene stilove i sposobnost izvođenja na suvremenim i povijesnim instrumentima omogućili su mu suradnje s različitim glazbenicima i ansamblima. Osnivač je ansambla Machetes sa sjedištem u Nizozemskoj i grčkog ansambla Tetttix, koji su specijalizirani za suvremenu glazbu. Također, nastupa s harpsikordisticom Cvetankom Sozovskom, mezzosopranisticom Tanjom Šimić i flautisticom Antigoni Tsallom, s kojom izvodi glazbu 19. stoljeća na povijesnim instrumentima.

Posebno zainteresiran za suvremenu glazbu, Režić naručuje i premijerno izvodi nova djela za gitaru, surađujući s uglednim skladateljima poput Vlade Sunka, Nikolete Chatzopoulou i Michalisa Paraskakisa. Njegov album "Auburn", izdan 2017. za grčku izdavačku kuću DNA, posvećen je suvremenoj glazbi za klasičnu i električnu gitaru i sadrži djela Stevea Reicha, Torua Takemitsua i Arthura Kampela.

Osim koncertne karijere, Režić se posvećuje i pedagoškom radu. Suosnivač je i umjetnički ravnatelj festivala "Glazbene večeri u sv. Jeronimu" te godišnjeg međunarodnog ljetnog gitarističkog tečaja u Kaštelima. Također je dobitnik nagrade dvorane Ivo Tijardović – Hrvatski dom Split za sezonu 2023/24. kao dio dua s Gordanom Tudorom, s kojim će biti umjetnik-in-rezidenciji u Splitu u sezoni 2024/25.
Pročitaj više

Anđela Jerkunica

Hrvatska

Anđela Jerkunica, rođena u Splitu, izrasla je u glazbenom okruženju; otac joj je bio operni pjevač, a brat gitarist Marin Jerkunica. Gitara ju je privukla od ranog djetinjstva, a svirati je počela sa sedam godina. Srednju glazbenu školu završila je pod mentorstvom profesora Marija Peručića, a studij gitare završila je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi profesora Ante Čaglja. Usavršavala se kod profesora Gorana Listeša te kroz seminare kod renomiranih gitarističkih pedagoga iz Hrvatske i svijeta, uključujući Zorana Dukića, Darka Petrinjaka i Carla Marchionea.


Godine 2001., Anđela je dobila Godišnju nagradu Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga za doprinos u području glazbenog obrazovanja. Njezini učenici osvojili su mnogobrojne nagrade na natjecanjima u Hrvatskoj i inozemstvu.


Ljubav prema komornoj glazbi ostvarila je kroz sudjelovanje u različitim glazbenim sastavima, uključujući ansambl „Amicorde Guitar Trio“, u kojem svira od 2009. godine. Aktivna je kao članica žirija na regionalnim i međunarodnim natjecanjima, te kao predavač na seminarima i majstorskim radionicama. Članica je Hrvatske udruge gitarskih pedagoga i Ispitnog povjerenstva za polaganje stručnih ispita od 2011. godine. Uz dugogodišnje sudjelovanje u organizaciji natjecanja mladih glazbenika „Daleki akordi“, od 2021. godine ima zvanje profesora savjetnika.


Danas radi kao profesorica u Glazbenoj školi Josipa Hatzea u Splitu, gdje je od 2009. pročelnica odjela za gitaru, mandolinu i harfu.

Pročitaj više

Nagrade

Prva nagrada

3000€
+ 3 koncerta

Druga nagrada

1000€
+ 1 koncert

Treća nagrada

500€
+ masterclass

Nagrada Tijardović


Dodjeljuje se za najbolju interpretaciju djela hrvatskog skladatelja.

Prijava

Prijavni formular

Prijava programa
Prijava na newsletter
prijavi se i saznaj novosti
Prijava na WhatsApp
WhatsApp kanal Hrvatskog doma Split
pratite nas na @hrvatskidomsplit
Hrvatski Dom Split

javna ustanova u kuturi 
Hrvatski dom Split

Lokacija
Tončićeva ul. 1, 21000, Split
Telefon
+385 (0)21 213 775
Email
info@hdsplit.hr
Blagajna
Radno vrijeme ponedjeljak - subota od 09 do 13 sati i 1 sat prije početka događaja. 
Partneri
programski 
partner
zlatni medijski 
partner
medijski 
partneri
HD Split © Sva prava pridržana 2024. - 2024.
starstar-halfstar-emptylicensecrossarrow-up Skip to content